Tak niedawno rozpoczynaliśmy rok szkolny 2023/2024 a już I półrocze za nami. Czas w Zespole Szkół Zawodowych naprawdę szybko biegnie. Na co dzień tego nie zauważamy, ale w naszej szkole naprawdę dużo się dzieje. Priorytetem jest oczywiście zdobywanie wiedzy, lecz jeśli zastanowimy się głębiej to chyba wszyscy się zgodzą, że wycieczki, konkursy, olimpiady, akcje charytatywne, filmy także uczą. Możemy czasem wyjść z ławek szkolnych, aby uczyć się życia i świata w relacji z innymi i z innej perspektywy.
We wrześniu zaczęliśmy od pieszych pielgrzymek integracyjnych do Stoczka Klasztornego uczniów klas I. Potem był Kiermasz podręczników i Ślubowanie oraz otrzęsiny klas I. Odbyły się także Szkolne Prawybory do Parlamentu 2023 r. oraz liczne wrześniowe wycieczki uczniów m.in. nad jezioro Wielochowo, do Olsztyna, do Gdańska, do Butryn. W przygotowanie X Zjazdu Absolwentów ZSZ i ZSiPO włożyliśmy dużo pracy i cieszyliśmy się z przybyłych Gości.
W I półroczu można było wziąć udział i sprawdzić się w wielu konkursach. Nie sposób wymienić wszystkich, ale na pewno każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy sportu entuzjastycznie zareagowali na Szkolne Mistrzostwa w piłkę siatkową, koszykową i nożną. Nasi zapaśnicy odnieśli kolejne sukcesy. Można było spróbować swoich sił w Szkolnych Eliminacjach Wiedzy Ekologicznej, Szkolnych Eliminacjach Olimpiady Przedsiębiorczości, Wojewódzkim Etapie Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz Olimpiadzie Umiejętności Hotelarskich. Miłośnicy gry w warcaby także mieli swój turniej – III Warcabowy Turniej Mikołajkowy. Wojewódzki Konkurs Fotograficzny- „Leśne reminiscencje – w poszukiwaniu czystego powietrza” cieszył się dużym zainteresowaniem. Odbyły się także: Ogólnopolski Konkurs „Młodzi Liderzy Przedsiębiorczości”, Konkurs czytelniczy - „Czytanie to moja pasja”, Szkolny konkurs na „Najpiękniejszą zakładkę do książki”, Powiatowy Konkurs „Pomysł na biznes dla mojego powiatu”, Szkolny konkurs dla uczniów klas V - „Festiwal wiedzy”, Szkolne konkursy z Liczbą PI – „Ekspert tabliczki mnożenia” i „Matematyka w moim zawodzie”, IV Wojewódzki Konkurs Fotograficzny „Z pamiętnika mojego smartfona”, Ogólnopolski konkurs kulinarny „Pieczarka ma Moc”, Szkolny konkurs na „Najpiękniejszy kotylion”, „Szkolny konkurs kolęd i pastorałek”, Szkolny konkurs na „Najpiękniejszą dekorację świąteczną – choinka”, Szkolny konkurs mikołajkowy na „Najpiękniej przystrojone drzwi pracowni”, „Poznaj swoje prawa w pracy”, E-Sportowe Mistrzostwa Olsztyna CS 2.
Uczestniczyliśmy w uroczystych apelach z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Święta Odzyskania Niepodległości – 11 Listopada. Świętowaliśmy Andrzejki, Mikołajki. Był smaczny mikołajkowy kiermasz słodkości i wróżby andrzejkowe. Zorganizowaliśmy szkolne obchody Dnia Chłopaka i wigilie klasowe. Wspólnie czytaliśmy „Nad Niemnem” w ramach akcji „Narodowe czytanie”.
W szkole nieustannie trwa zbiórka zużytego sprzętu - „Zbieramy elektrośmieci”. Bierzemy udział w wielu akcjach, nad którymi czuwa Szkolne Koło Wolontariatu. Są to m.in.: „Podaj łapę” – zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska oraz Zbiórka zabawek dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim. Na stałe wpisały się do naszego kalendarza pomocy: zbiórka nakrętek, akcja pomocy dzieciom z Afryki – „Kup Pan szczotkę”, „Szlachetna paczka”, „Sprzątanie świata”, „Szkoły pełne talentów” oraz „Góra grosza”. 1 września z okazji 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pod Dębem Katyńskim. Listopadowa akcja „Światełko pamięci” - uczniowie ZSZ zapalili znicze na grobach nauczycieli i pracowników.
W I półroczu było wiele wyjść i wycieczek, m.in. wycieczki zawodoznawcze hotelarzy do lidzbarskich hoteli (Hotel „Krasicki”, Hotel „Górecki”) mechaników do zakładów mechanicznych/samochodowych ( Rossoplast, P.P.H.U. „Markus”, „Pro-motor”). Uczniowie integrowali się podczas wyjść do Pizzerii, Kamienicy przy amfiteatrze, Oranżerii Kultury, Zamku lidzbarskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej. Byliśmy na bieżąco z premierami kinowymi i obejrzeliśmy w lokalnym kinie „Ignacy” filmy: „Raport Pileckiego”, „Chłopi” i „Uwierz w Mikołaja”.
Co jeszcze się działo?
W hali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych odbył się "Dzień Kandydata" do służby w Policji zorganizowany z inicjatywy policjantów Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim. Wybraliśmy nowych członków Samorządu Uczniowskiego i nową Przewodniczącą. Usprawniliśmy radiowęzeł szkolny. Celebrowaliśmy Dzień Życzliwości. Warsztaty szycia krasnali dla uczniów III TE poprowadziła p. Renata Kabała. Odbyły się lekcje z pracownikami ZUS i PUP z Lidzbarka Warmińskiego a klasy akademickie SGH uczestniczyły w wykładach z zakresu Zarządzania i Przedsiębiorczości, Społeczeństwa obywatelskiego, Ekonomii i Finansów. Za wieloletnią współpracę z Cechem Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lidzbarku Warmińskim nasza szkoła otrzymała symboliczną statuetkę "Przyjaciel Rzemiosła". Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach, zorganizowanych przez pedagogów szkolnych: „Przemoc w nastoletnich związkach”, „Odlot” i „Wektory życia”. Miał miejsce nabór do Szkolnej Służby Medycznej i Promocja akcji krwiodawstwa KP PSP w Lidzbarku W.
Ostatnim wydarzeniem tego semestru była oczywiście Studniówka, która odbyła się w tym roku 18 stycznia 2024 r. w hotelu „Krasicki”. Uroczystość, która rozpoczęła się, tradycyjnie, polonezem, trwała do późnych godzin nocnych i z pewnością pozostanie jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu przyszłych abiturientów.
Być może nie udało się wymienić wszystkich akcji, konkursów, wydarzeń bo było tego naprawdę dużo i bardzo nas to cieszy. Chcemy, by młodzież kojarzyła szkołę nie tylko z samą nauką. Staramy się uczyć kultury, uwrażliwiać na piękno oraz przy każdej okazji podkreślać wartości, które nigdy nie wyjdą z mody: dobro, miłość, szacunek. Przed nami II półrocze i już wiemy, że dużo się będzie działo, bo nasza szkoła żyje a uczniowie są otwarci i ciekawi jutra.