top of page

Wycieczki szkolne.

Administrator

Wycieczki szkolne przede wszystkim uczą i kształcą. Dostarczają wiedzy na temat środowiska lokalnego, historii regionu i kraju, pobudzają ciekawość i otwierają na nowe doświadczenia. Równie ważna jest ich rola społeczna. Wspólne wyjazdy integrują, budują relacje interpersonalne i najczęściej zacieśniają więzi. Dlatego w Zespole Szkół Zawodowych staramy się wyjeżdżać, zwiedzać i tworzć zgrany zespół klasowy.

 

            Wycieczka hotelarzy do Warszawy odbyła się 17-19 kwietnia 2024 r. Program był bardzo interesujący i bogaty. Przede wszystkim wizyta w Hotelu Polonia i Intercontinental. To dla hotelarzy ciekawa lekcja nauki hotelarstwa w praktyce. Panie Jolanta Górecka i Urszula Minkowska zadbały także o rozrywkę kulturalną. Młodzież zwiedziła Narodową Galerię Sztuki – Zachętę oraz Muzeum Historii Żydów Polin. Był także obowiązkowy spacer po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu oraz wizyta w ZOO. Nie było nudy. Wprost przeciwnie, wszystko na czas, bo ciągle było coś do zobaczenia. Uczniowie wrócili zachwyceni stolicą.

 

            Warsztaty UWM Wydział Rolnictwa i Leśnictwa – to cel wycieczki uczniów II TIŻ i III TIŻ, którzy udali się 23 kwietnia 2024 r. wraz z p. Katarzyną Michalak-Bezuch i Adrianą Chmielewską do Olsztyna. Młodzież wzięła udział w warsztatach "Las, to nie tylko drzewa" oraz "Dziczyzna jako źródło zdrowej żywności", które poprowadziła pani dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszek. Ciekawym i pouczającym punktem spotkania było wspólne przygotowanie potraw z dziczyzny. Edukacja, degustacja, przyroda – udane połączenie.

 

            16 maja 2024 r. p. Jerzy Krajewski i mechanicy z klasy IV Technikum wzięli udział w wyciecze miejskiej, której celem było zapoznanie się z procesem technologicznym wykonywania powłok ochronnych na elementach konstrukcyjnych, stalowych. Cały proces omówił właściciel lidzbarskiej firmy „Wektor”, która od kilkunastu lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku krajowym. Uczniowie zostali zapoznani m.in. z działami: przygotowania elementów do obróbki chemicznej i nakładania powłok cynkowych. Szeroko zostały omówione zagadnienie bezpieczeństwa pracy co w przypadku młodych ludzi, wchodzących w zawód jest bardzo ważne.

 

            Kolejna wycieczka upłynęła pod znakiem historii motoryzacji i historii w ogóle. 27 maja 2024 r. uczniowie z klas IV TRP, IV TI oraz IV THOŻ wraz z opiekunami p. Sabiną Lipką i p. Markiem Szałkowskim zwiedzili prywatną kolekcję drogocennych motocykli pana Bogdana Romanowskiego w Ciemnej Woli. Pan Andrzej, ich konserwator, z zaangażowaniem opowiedział o wielu cennych okazach tej kolekcji, a także prezentował działanie niektórych z nich. Następnie wycieczkowicze udali się do Głównej Kwatery Wojennej Adolfa Hitlera, czyli Wilczego Szańca Wolfschanze, położonej w miejscowości Gierłoż. Ostatnimi elementami były punkt gastronomiczny i piękna plaża w Giżycku. Wycieczka trwała cały dzień, bo było dużo do zobaczenia. Była cudowna, słoneczna pogoda, więc nastroje także radosne. Wszyscy wrócili zdrowo zmęczeni.

 

            Uczniowie klasy III TE oraz p. Joanna Bakierzyńska i Renata Kabała przez trzy poznawali uroki Krakowa. W dniach 27- 29 maja uczestnicy wycieczki zwiedzili: Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, Rynek Podziemny pod Sukiennicami, zabytkową dzielnicę Kazimierz, Wieżę Ratuszową, wzgórze wawelskie wraz z Katedrą Wawelską, Muzeum Czartoryskich (z jedynym w Polsce obrazem Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką”). Wyczekanym punktem wyjazdu było  Muzeum Auschwitz- Birkenau. Podczas wycieczki był czas na zabawę, na kulturę i sztukę, na refleksję i zadumę, na słodkości i przyjemności. To był bardzo udany wyjazd.

 

            Ponad 10 km lekko bolące nogi, błękitne niebo, zielono wokół, śpiew ptaków, dobre humory i trochę marudzenia na długość trasy i wychowawcę p. Katarzynę Kołsut-Boratyn to oznaki tego, że wycieczka integracyjna uczniów II THP się udała. 4 czerwca pokonaliśmy malowniczą trasę Lidzbark Warmiński-Wielochowo-Koniewo-Lidzbark Warmiński. Jest moc!

 

            Coraz trudniej jest nam wytrwać w szkolnych ławkach. Pan Jerzy Krajewski bezbłędnie odczytał dziś (12 czerwca 2024 r.) nasze nastroje, bowiem podczas lekcji z przedmiotów zawodowych w ramach utrwalenia materiału ruszyliśmy w miasto! Pan Krajewski zabrał nas na wycieczkę dydaktyczną, podczas której obejrzeliśmy trzy lidzbarskie konstrukcje stalowe, w których zastosowano ponad 100 lat temu połączenia nierozłączne-nitowe. Trzeba przyznać, że największe wrażenie zrobiła na nas konstrukcja wiaduktu kolejowego nad rzeką Łyną oraz piesza kładka kolejowa prowadząca na osiedle Astronomów. Zwróciliśmy również uwagę na pierwsze słupy energetyczne lidzbarskiej elektrowni, która została uruchomiona w 1909 r. Takie wyjścia lubimy: wiedza, historia i doświadczenie. Tak widzą to i opisali mechanicy z II THP.


            Także 12 czerwca 2024 r. p. Jolanta Górecka zabrała swoich wychowanków IV THOŻ na integrację. Kilka godzin spędzili na pięknej polanie nad Łyną, gdzie raczyli się samodzielnie przygotowanymi słodkościami, Kamil pięknie grał na gitarze, wszyscy grali w piłkę, a następnie leniuchowali na trawie. Dopisała pogoda, było dużo czasu na rozmowę bez pośpiechu i wspólne zdjęcia.


            14 czerwca 2024 r. udaliśmy się na wycieczkę, która przyniosła nam pozytywne zmęczenie, dziecięcą wręcz radość, mnóstwo śmiechu, śpiewu i pozytywnych emocji. W przepięknej mazurskiej wsi Krutyń rozpoczęliśmy spływ kajakowy rzeką Krutynią. Bajkowe krajobrazy przyrody i czyściuteńka wody sprawiały, że nie mogliśmy skupić się na technice wiosłowania. Czuliśmy się bezpiecznie w asyście ratownika i w płytkiej (na naszym odcinku), leniwie snującej się wodzie. Większość z nas czuła niedosyt, że szlak liczył tylko 6 km , ale to nic straconego, bo ustaliliśmy, że we wrześniu robimy powtórkę i wybieramy dłuższą trasę. Po spływie z wielkim apetytem zjedliśmy kiełbaski z ogniska i ruszyliśmy w drogę powrotną – dwa autokary i 62 uczestników wycieczki, zmęczonych pięknem mazurskiej przyrody i wspaniałą przygodą. Serdecznie dziękujemy p. Agnieszce Hanusz - głównej organizatorce wyjazdu oraz opiekunom. Tak to odczuli i opisali uczestnicy wycieczki z II TE, I TE, II THP i kilku innych klas ZSZ.


            Jeśli do tych wszystkich wyjazdów i wyjść dodamy jeszcze wspólne spacery doliną Symsarny, leniuchowanie przy tężniach, wizyty w lodziarni i pizzerii to mamy pełny obraz tego, jak nam upłynęły ostatnie ciepłe dni tego roku szkolnego, gdy stopnie już wystawione i myślami jesteśmy na wakacjach!




55 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page