top of page

Zgrany duet: SGH i ZSZ

Administrator

19 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy w Zespole Szkół Zawodowych Dzień ze Szkołą Główną Handlową z Warszawy, która jest mecenasem i patronem naszych klas ekonomicznych. Siedmioletnie uczestnictwo w projekcie „Klasa akademicka SGH” jest dla nas okazją do spotkań z ciekawymi wykładowcami. To możliwość uczestnictwa w wykładach, zabawach i grach tematycznych. Od samego początku naszej przyjaźni z SGH opiekunem klas akademickich i organizatorem spotkań w ZSZ jest Pani Grażyna Brzozowska. Natomiast osobą do współpracy z naszą szkołą ze strony SGH jest Pani Joanna Kaszewska - specjalista ds. projektów edukacyjnych Centrum Otwartej Edukacji - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.


Najważniejszym ogniwem obchodów tego dnia był apel, w którym uczestniczyło 6 klas technikum ekonomicznego. Gościem specjalnym był w tym roku Pan dr Adam Jarosz - politolog, adiunkt w Katedrze Administracji Publicznej w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dr Jarosz specjalizuje się w tematyce samorządu terytorialnego i polityki lokalnej w Polsce, w Niemczech i krajach europejskich oraz transformacji ustrojowej w Europie Środkowej. Jest autorem ekspertyz i recenzji dla czasopism naukowych, jednostek samorządowych i ośrodków analitycznych. Pan Adam Jarosz wygłosił wykład na temat: „Historia waluty EURO” oraz poprowadził warsztaty dla uczniów I klasy technikum ekonomicznego: „Instytucje Unii Europejskiej”. Tematy jak najbardziej aktualne, więc młodzież słuchała z zainteresowaniem i gromkimi brawami doceniła wystąpienia Pana dr Jarosza.

Tak się składa, że 19 kwietnia obchodzimy także rocznicę wybuchu powstania żydowskiego w getcie warszawskim. W tym roku minęło już 80 lat od tych dramatycznych wydarzeń. Nie mogło zatem zabraknąć wspomnienia o martyrologii i eksterminacji Żydów z 1943 r. Uczniowie klasy II technikum ekonomicznego wraz z wychowawczynią – Panią Joanną Bakierzyńską przygotowali prezentację, przypominającą historię powstania warszawskiego getta, losy powstańców oraz sylwetkę Marka Edelmana. Tego dnia wśród naszych uczniów zażółciło się od żonkili – symbolu walki i nadziei oraz szacunku i pamięci.


Obchody SGH to także zabawa i rozrywka. Wśród konkurencji, w których zmagały się klasy akademickie były: tenis stołowy, gry planszowe i Minecraft. Nad sprawnym przebiegiem zabaw i grą fair play czuwały: Pani Katarzyna Pękala, Pani Dorota Sawicka i Pan Mariusz Piątek oraz uczniowie klasy II TE: Weronika Bobek, Dawid Nisio, Jakub Krasnodębski i Szymon Koźlik.


Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowań obchodów Dnia SGH oraz wszystkim uczestnikom, którzy uczynili go aktywnym i ciekawym. Do zobaczenia za rok.





53 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page